13.07.2024, čas: 10:41 Průvodce Českem - InfoČesko.cz | Beskydy.cz | inPhoto počasí
Jeseníky
Hledej >>
Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích


Přihlášení
Login
Heslo


Spolupráce


Jeseníky

Náhodný tip

Počasí
Předpověď počasí

www.infojeseniky.cz - Historické zajímavosti - Zlatohorsko a Osoblažsko - Hrady, zámky a zříceniny - Město Albrechtice - ZÁMEK LINHARTOVY


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK LINHARTOVY

Negarantovaná informace
Adresa:Linhartovy, 793 95 Město Albrechtice
Mobil:+420 728 323 270
Email:hruby(zavináč)zsma(tečka)cz
WWW:https://www.zameklinhartovy.cz/
GPS:50°8'20,521"N, 17°36'52,123"E

Pro detail klikni (ortofotomapa)

Základní mapa

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Renesanční zámek z 16. století vzniklý přestavbou původně gotické tvrze.
Okolo zámku se nachází park s množstvím vzácných dřevin.
V současnosti zámeček žije velice pestrým kulturním životem se zaměřením především na rodiny s dětmi.

HISTORIE

Nejstarší zprávy o Linhartovech pocházejí z roku 1377 z listiny o rozdělení opavského knížectví, kdy je získal jako léno Mikuláš z Vidbachu. Pravděpodobně už tehdy zde existovala tvrz vybudovaná zřejmě samotným Mikulášem, neboť je uvedena v kupní smlouvě z roku 1410 při prodeji linhartovských statků bratrům Fulštejnským z Vladětína. Za česko-uherských válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem zůstali Fulštejnští věrni králi Jiřímu, proto byla tvrz spravovaná Mikulášem z Vladětína st. obléhána Korvínovými přívrženci a v květnu 1470 dobyta. Fulštejnští spravovali linhartovský statek až do roku 1556. Tehdy přešel jako dědictví Magdalény z Fulštejna do rukou jejího manžela Jiřího Bernarda Tvorkovského z Kravař. V roce 1578 ho získala jeho nevlastní dcera Kateřina Kravařská ze Šlevic, provdaná za příslušníka staré katolické šlechty Václava Haugvice z Biskupic. Zhruba před rokem 1588 začal V. Haugvic s přestavbou tvrze na renesanční zámecké sídlo. Z jeho tehdejší podoby se dodnes zachovala pouze dispozice s uzavřeným vnitřním dvorem, obranná věž a klenby ve sklepních prostorách. Ve fragmentech se dochovala také renesanční sgrafita na věži, dnes ukryta pod nově rekonstruovanou barokní fasádou. Tato sgrafitová výzdoba původně pokrývala celou fasádu zámku. Za třicetileté války utrpělo linhartovské panství značné škody. Poslední Haugvic, Ladislav Alois, prodal roku 1658 zpustošené panství Maxmiliánu Sedlnickému z Choltic. V té době byl u zámku zřízen okrasný sad ve francouzském stylu, v 19. století přeměněný na přírodně krajinářský park. Kolem roku 1730 byl zámek znovu upravován v barokním slohu. Další stavební úpravu prodělal zámek ve třetí čtvrtině 18. století za hraběte Josefa Sedlnického z Choltic, kdy byl změněn zejména interiér, kde se zbudovaly vhodné hudební sály. Kromě interiérů byly upraveny také dva portály s aliančními znaky Sedlnických a Haugviců, z nich první se nachází v přízemí východního křídla a druhý je v prvním poschodí západního křídla při vstupu na balkon. V rámci těchto úprav byly zřejmě sníženy profily arkád ve všech třech podlažích, upravena byla i zámecká kaple, k níž přibyla vestavěním příčky sakristie. Linhartovy zůstaly v majetku Sedlnických do roku 1855, kdy je získali Oppersdorfové, kteří dali vymalovat jeden z reprezentačních sálů na způsob síně předků s erby a texty, které jsou dnes již nečitelné. Tehdy bylo také zbudováno třetí schodiště na severní straně nádvoří. V roce 1892 koupila linhartovský zámek a statek zbohatlá rodina Wenzelidesů z Krnova. roce 1930 získala statek rodina Wüllersdorfova-Urbairova. V průběhu 19. a 20. století byly na zámku prováděny další četné úpravy, například přestavba arkádové chodby před lodžií v přízemí západní nádvorní fronty, jež byla upravena jako otevřená terasa. V roce 1943 byla na zámku umístěna německá vojenská nemocnice, avšak záhy vypukl v objektu požár, při němž shořela střecha, která byla v roce 1944 nahrazena lepenkou.
Od té doby zámek neustále chátral. Nejprve pro nedostatek stavebních materiálů vzhledem k válečnému období, po roce 1945 z nezájmu státu o tuto budovu, když byl původním majitelům německé národnosti zkonfiskován. K částečné opravě došlo v letech 1957 – 1960, stále však přetrvával nedostatek stavebních materiálů, stavebních kapacit a nedostatečná odbornost. Poté se rekonstrukce zastavila na dalších 13 let a po celou tu dobu do budovy zatékalo, deponovaný i vestavěný stavební materiál byl rozkrádán. Teprve v roce 1973 byla zahájena další obnova s tím, že v interiéru byl umístěn sklad ministerstva zdravotnictví. To se projevilo na způsobu stavebních zásahů v interiérech, přesto se však podařilo zachránit neúplně dochované nástěnné malby vzniklé kolem roků 1700 a 1780. Kromě toho se zachovala i torza renesanční sgrafitové výzdoby. Obnova fasád byla zahájena teprve v roce 1989, rehabilitováno však bylo pouze nádvoří a východní stěna. Další významnou rekonstrukci podstoupil zámek v roce 2003. Z tohoto důvodu byl dle platných právních předpisů vypracován stavebně-historický průzkum.Kromě toho se zachovala i torza renesanční sgrafitové výzdoby. Obnova fasád byla zahájena teprve v roce 1989, rehabilitováno však bylo pouze nádvoří a východní stěna. Další významnou rekonstrukci podstoupil zámek v roce 2003.

PROVOZNÍ DOBA

ČERVEN: v sobotu a neděli, 11 - 16 hod.
ČERVENEC a SRPEN: úterý - čtvrtek večerní prohlídka v 18 hod., pátek až neděle 11 - 16 hod.
ZÁŘÍ a ŘÍJEN: sobota a neděle 10 - 15 hod.
LISTOPAD - DUBEN: zavřeno

CENÍK

  • Plné vstupné 40 Kč.
  • Dětské vstupné 20 Kč.

Zdroj informací: www.zameklinhartovy.cz


Datum poslední aktualizace článku: 04.09.2019V okolí najdete ...
Města a obce
3,2 km HOŠŤÁLKOVY
3,9 km MĚSTO ALBRECHTICE
7,4 km KRASOV
8,4 km KRNOV
8,5 km BRANTICE
Historické zajímavosti
5 m ZÁMEK LINHARTOVY
8,3 km ZÁMEK KRNOV
Technické zajímavosti
4,8 km ROZHLEDNA JEŽNÍK U KRNOVA
10,0 km ROZHLEDNA CVILÍN U KRNOVA
Kultura
7,8 km MĚSTSKÉ MUZEUM KRNOV
Lázně
8,2 km MĚSTSKÉ LÁZNĚ KRNOV
Obchod a služby
8,5 km INFORMAČNÍ CENTRUM - KRNOV
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.